Sökresultat
Du sökte efter:
Säljare: Kvar.Se-Bok
| Antal resultat: 62 |
| 1. |
Norrköping, 1921-23. 3 volymer. Inbundna, halvfranska band med fyra upphöjda bind. Ryggtext i guld. 290 + 442 + 90 sidor. 30x23 cm. I gott skick. Vikt tillsammans 3,3 kg.
| ||
| 2. |
Sveriges Sjökarteväsende 1643 - 1993
EHRENSWÄRD, ULLA & FRITHZ, HUGO
Utgiven Sjöfartsverket Sjökarteavdelningen, 1993. Inbunden, halvfranskt band med marmorerade pärmar. 139 + 2 sid. Format 25 x 35 cm. Tvär 4:o. Illustrerad i färg. Tryckt i en numrerad upplaga om 1000 exemplar varav detta är nummer 463. Svensk och engelsk parallelltext. I fint skick. Portovikt 1,2 kg.
| ||
| 3. |
BOKEN om BANDY I - II
Sköld, Eric ( red )
Bygd och Folk Förlag, 1948. Två volymer. Inbundna, gröna halvfranska band. 525 + 742 sid. Ryggbanden är ngt slitna och lätt flammiga, i övrigt gott skick. "Innehåller del I; bl.a. biografier över ledare, svenska mästare och landslagsspelare och olika länsbandyförbund. Del II; klubbpresentationer, biografier över ledare och bandyspelare".
Portovikt tillsammans 4,4 kg.
| ||
| 4. |
Botnia-Foto, 1996. Inbunden, dek konstläderband. ca 720 sid. Rikt illustrerad med fotografier. Skador på bandet: ryggens överkant lagad med textiltejp och hörn stöttade/nötta. Inlaga i gott skick.
Portovikt 2,6 kg.
| ||
| 5. |
SVENSKA STÄDER OCH SAMHÄLLEN - VÄSTRA BERGSLAGEN
SVÄRD, ALLAN (red)
Förlaget Svenska städer och samhällen, Falköping, 1944. Lätt nött halvfranskt band. 1032 sidor. Rikt illustrerad. Omfattar; Karlskoga. Degerfors. Kristinehamn. Nykroppa. Filipstad. Uddeholm. Hagfors. Munkfors. Forshaga. Hällefors. Grythyttan. I gott skick.
Vikt 2,5 kg.
| ||
| 6. |
Bonniers förlag, 1916. Inbunden, förlagets dekorerade röda klotband med främre omslaget medbundet. 468 sidor + 3 kartor, 78 planscher och 401 textfigurer. Format 32x25 cm. I bra skick, ryggen blekt.
Portovikt 3,6 kg.
| ||
| 7. |
STENKOL OCH LERA - Skildringar kring Höganäsbolagets och dess föregångares verksamhet utgivna av Höganäs-Billesholms aktiebolag
CLEMENSSON, GUSTAF (red)
Fyra volymer. Almqvist & Wiksell, 1953-73. Inbundna, förlagets vita klotryggband med tryckt pärmpapper. Omfattar; 1/ Inledande översikter. Stenkolsbrytningen i Skåne intill 1658. 2/ Kolbrytning och kolfältsundersökningar i Skåne från 1658 till 1737. 3/ Skånska stenkolsverket 1737-1786. 4/ Erik Ruuths stenkolsverk och det första Höganäsbolaget 1786-1812. 306 + 319 + 557 (2)+ 587 sid. Illustrerade + många utvikbara kartor och planscher. I mkt gott skick.
Vikt 3,5 kg.
| ||
| 8. |
ÄVENTYRENS SPORT - Idel bekanta
STRÖMBERG, MARTIN
"Trail- och motorcrosshistoria" .
Miniförlaget, 1987. Inbunden, mörkbrunt konstläderband med ryggdekor och text i guld, med lätt naggat skyddsomslag. 406 sid. Rikt illustrerad med äldre fotografier i s/v. Format 24x17 cm. I fint skick.
Portovikt 960 g.
| ||
| 9. |
SVERIGES UNDERHÅLLNINGS-, DANS- och RESTAURANGSORKESTRAR SAMT MILITÄRA MUSIKKÅRER
ECKERT-LUNDIN, E (red)
Ringström & Ringström, Uppsala 1944. Inbunden, förlagets gråa klotband med övre färgat snitt. 648 sid. Rikt fotoillustrerad i s/v. Format 21*28*4,5 cm. Bandets rygg lätt nött i över- och underkant samt blecknat. I övrigt bra skick. Portovikt 2,3 kg.
| ||
| 10. |
ÖSTRA REAL - Högre Allmänna Läroverket å Östermalm 1906 - 1955
Söderberg, Bengt (red)
Del VII ur samlingsverket Sveriges studenter. Sveriges studenters förlag, 1960. Inbunden, blått gulddekorerat helskinnband. 600 sidor. Format 30x23cm. Illustrerad med fotografier, teckningar och porträtt. Avgångskullarna 1906 - 1955. Alfabetiskt register mm. Nr 325 av subskriberade upplagan tryckt till namngiven person. I mkt gott skick. Portovikt 2,2 kg.
|
Tack för att du använder Gojaba.com!
Vi växer för närvarande fort och nya böcker adderas dagligen. I framtiden kommer dina sökningar att ge ännu fler sökresultat.




