Du sökte efter:
Nyckelord Kemi
| Antal resultat: 85 |
| 61. |
The Royal Swedish Academy of Sciences and her research stations in Kristineberg, Abisko and The Canary Islands.
Bernhard, Carl Gustaf
Stockholm 1989. Rikt illustrerad, även i färg. 20x20 cm. 40; 48; 64; 40 sidor. Fyra häften i en dekorerad pappkassett.
| ||
| 62. |
Handbok i eldsläcknings- och brandförsäkringsväsendet med ingrepp af eldsolyckors förebyggande.
Ahlström, Carl N
Stockholm 1879. Illustrerad. 480 + XLVIII sidor + 2 utvikbara planscher (en liten reva, 2 cm, i marginalen på båda). Dekorerat rött originalklotband.
| ||
| 63. |
Den praktiske affärsmannen.
Scheutz, Georg
Handbok för handlande och handt-verkare jemte underrätelser för ynglingar som ämna inträda i näringsklasserna. Stockholm 1868 (andra öfversedda upplagan). VIII + 352 sidor. Samtida klotryggsband. Bakre inre falsen lite skadad.
| ||
| 64. |
(Utgivare) Sakregister (och namnregister) till patent meddelade av Kongl.
Kongl. Patentbyrån
Patentbyrån åren 1885-1886 (nr 1-670), 1885-1887 (nr 1-1190), Namnregister till 1885-1887 (nr 1-1190), 1885-1888 (nr 1-1684); Namnregister till 1885-1888 (nr 1-1684). Stockholm 1887-89. XXIV+CXLVI+LVIII+160+74 sidor. 27x20 cm. Första titelsidan något lagerfläckad. Gediget samtida halvklotband i mycket gott skick.
| ||
| 65. |
(Utgivare) Register (sak- och namnregister) till patent meddelade av Kongl.
Kongl. Patentbyrån
Patentbyrån åren 1890 (nr 2151-2755), 1891 (nr 2756-3461), 1892 (nr 3462-4160), 1893 (nr 4161-4849). Stockholm 1891-94. 124+146+156+162 sidor. 28x20 cm. Gediget samtida halvklotband i mycket gott skick.
| ||
| 66. |
(Utgivare) Register (sak- och namnregister) till patent meddelade av Kongl.
Kongl. Patentbyrån
Patentbyrån åren 1896 (nr 6566-7457), 1897 (nr 7458-8606), 1898 (nr 8607-9495), 1899 (nr 9496-10548). Stockholm 1897-1900. (6)+138+(6)+168+(6)+126+XII+124 sidor. 27x15 cm. Gediget samtida halvklotband i mycket gott skick.
| ||
| 67. |
(Utgivare) Register (sak- och namnregister) till patent meddelade av Kongl.
Kongl. Patentbyrån
Patentbyrån åren 1900 (nr 10549-11865), 1901 (nr 11866-13575), 1902 (nr 13576-15249). Stockholm 1901-03. XIV+156+XVI+196+XVIII+196 sidor. Gediget samtida halvklotband i mycket gott skick.
| ||
| 68. |
(Utgivare) Register (sak- och namnregister) till patent meddelade av Kungl.
Kongl. Patentbyrån
Patentbyrån åren 1908 (nr 23839-26215) samt Förteckning öfver undr år 1908 överlåtna patenet.. Stockholm 1909. XVIII+276 sidor. Gediget samtida halvklotband i mycket gott skick. Sista bladet med en liten reva.
| ||
| 69. |
(Utgivare) Register (sak- och namnregister) till patent meddelade av Kungl.
Kongl. Patentbyrån
Patentbyrån åren 1909 (nr 26216-28163) samt Förteckning öfver under år 1909 överlåtna patent. Stockholm 1910. X+218 sidor. Gediget samtida halvklotband i mycket gott skick.
| ||
| 70. |
(Utgivare) Register (sak- och namnregister) till patent meddelade av Kungl.
Kongl. Patentbyrån
Patentbyrån åren 1910 (nr 28164-30125) samt Förteckning öfver under år 1910 förfallna patent. Stockholm 1911. XVI+236 sidor. Gediget samtida halvklotband i mycket gott skick.
|




