Du sökte efter:
Författare FEIFER GEORGE
| Antal resultat: 9 |
| 1. |
En amerikan i Moskva
Feifer George
Inb med skyddsomslag 502 sidor
| ||
| 2. |
En amerikan i Moskva
Feifer, George
Inbunden. Utgiven 1982 av Norstedts förlag. Sidor 309. ISBN 91-1-829062-0. Besök gärna vår hemsida för resumé och bild: www.pslinden.com
| ||
| 3. |
En amerikan i Moskva
Feifer, George
Inbunden. Utgiven 1977 av AWE/Gebers förlag. Sidor 502. ISBN 91-20-05858-6. Besök gärna vår hemsida för resumé och bild: www.pslinden.com
| ||
| 4. |
Flickan från Petrovka
Feifer, George
220 x 140 mm "Antal sidor: 268. Inbunden med mycket skadat skyddsomslag. Se bild. Oktjabrina lever ur hand i mun, går i er liten skum balettskola, är mer än väninna åt en minister, ställer till kaos som biträde i ett antikvariat och utgör ett ständig hot mot myndigheter, bestämmelser och formaliteter i dagen; Sovjet. Och hon har alltid, alltid bekymmer med sitt känsloliv. Det blir inte bättre när den amerikanske korrespondenten Joe dyker upp i hennes liv. Ett öst-väst-möte som skulle kunna få järnridån att smälta. Deras förhållande och Oktjabrinas frispråkigheter om livet i Sovjet så som en ung, modern och självständig flicka upplever det utan hämningar blir en festlig, rörande och originell kärleksförklaring"
| ||
| 5. |
To Dance.
Feifer, George., Panov, Velery
London 1978. Howard & Wyndam. pp. 397. Hardcover in dw. Good condition.
| ||
| 6. |
Our Motherland, And Other Ventures in Russian Reportage
Feifer, George
9.0" (23 cm) Tall Ex-Library Exlibrary markings. Just very slightly cocked, with sharp corners, tight binding and hinges, bright pages. Cloth over boards is sunned around edges. DJ has light shelf wear with some fading at spine and very minor edgewear, in new mylar sleeve. 235 pp. Journalist's personal view of Russia during the Soviet period. http://www.catscradlebks.com/book_images/1380127.jpg
| ||
| 7. |
Moscow Farewell
Feifer, George
For Sale 1st Edition Used; Good. 1976 Jonathan Cape hardcover First Edition. Dust jacket is price-clipped. Dj, boards and book in very good condition; very slight shading to outer page edges from age. FN1 0 02/09/2006 09/06/2007 19:27:09 1 0 665739
| ||
| 8. |
Girl from Petrovka (Coronet Books)
Feifer, George
For Sale Used; Acceptable. 1974 Coronet paperback. Cover rubbed and a little creased; spine creased. Page edges tanned. Reading copy only. No torn or loose pages. SH 0 06/10/2006 08/09/2007 16:31:40 1 0 668239
| ||
| 9. |
Solzhenitsyn - A Biography
Burg, David & Feifer, George
Cloth, dj, F/VG. x+371pp, 8pp b/w plates, index, a nice copy in a slightly edge worn dustjacket. ~ 2nd impression. ~ Biography of the Russia author who suffered under Stalinism. His sufferings directly influencing his work.
|
Sida:
1




