Du sökte efter:
Författare EK BENGT
| Antal resultat: 9 |
| 1. |
Hos morfar i Getapulien
Ek Bengt
Bra böcker 1981. Inbunden med skyddsomslag 213 sidor
| ||
| 2. |
Hos morfar i Getapulien
Ek, Bengt
Inbunden. Utgiven 1981 av Bra böckers förlag. Sidor 213. ISBN saknas. Besök gärna vår hemsida för resumé och bild: www.pslinden.com
| ||
| 3. |
Hos morfar i Getapulien
Ek, Bengt
Bra Böcker, 1981, 213 s,pappband, gott skick, ´En barndom utan dofter är ingen barndom. Vi luktade oss fram genom hela det långa bondeåret...` ´Vi är två tyska pojkar som efter första världskriget får komma till sina svenska morföräldrar
| ||
| 4. |
Hos morfar i Getapulien
Ek, Bengt
Bra Böcker, 1981, 213 s, pappband, gott skick, ´En barndom utan dofter är ingen barndom. Vi luktade oss fram genom hela det långa bondeåret...`´Vi är två tyska pojkar som efter första världskriget får komma till sina svenska morföräldrar i den del av Smål
| ||
| 5. |
Hos morfar i Getapulien
Ek, Bengt
Bra Böcker, 1981, 212 s, pappband med skyddsomsl, omsl något nött i överkant, mycket gott skick, ´En barndom utan dofter är ingen barndom. Vi luktade oss fram genom hela det långa bondeåret...`´Vi är två tyska pojkar som efter första världskriget får komm
| ||
| 6. |
Hos morfar i Getapulien
Ek, Bengt
220 x 140 mm Antal sidor 212. Inbunden med skyddsomslag. Boken handlar om två tyska pojkar som efter första världskriget får komma till sina svenska morföräldrar i en del av Småland som kallas Getapulien.
| ||
| 7. |
Hos morfar i Getapulien
Ek, Bengt
220 x 140 mm Antal sidor 212. Inbunden med skadat skyddsomslag. Boken handlar om två tyska pojkar som efter första världskriget får komma till sina svenska morföräldrar i en del av Småland som kallas Getapulien.
| ||
| 8. |
Hos morfar i Getapulien
Ek Bengt
220 x 140 mm "Antal sidor: 212. ""En barndom utan dofter är ingen barndom. Vi luktade oss fram genom hela det långa bondeåret…"" ""Vi"" är två tyska pojkar som efter första världskriget får komma till sina svenska morföräldrar i den del av Småland som kallats Getapulien därför att där var så fattigt och fanns så mycket getter. Mörkaste Småland, alltså. Icke! Det vilar ett ljusskimmer över dessa barndomsminnen, fast de speglar en klarögt iakttagen och handfast verklighet. Författaren har målat upp miljö och människor så att man känner att precis så här måste det ha varit. Idyllen hade sin skavanker och kornen kunde vara grova i folkets mun. Ändå är berättelsen om de två pojkarnas upplevelser genomlyst av ett slags paradisisk lycka som griper om hjärtat. "
| ||
| 9. |
Hos morfar i Getapulien
Ek, Bengt
Bra böcker, 1981, pappband med skyddsomslag, 213 sidor, ´En barndom utan dofter är ingen barndom. Vi luktade oss fram genom hela det långa bondeåret...` ´Vi är två tyska pojkar som efter första världskriget får komma till sina svenska morföräldrar i den d
|
Sida:
1




